آغاز طرح تشویق معلولان برای حضور در جامعه

 


مدیرکل بهزیستی چهارمحال و بختیاری گفت: تشویق معلولان برای حضور در جامعه و تقویت روحیه کار و اشتغال پایدار باید در دستور کار تسهیل‌گران و کارشناسان CBR قرار گیرد و در این راستا تعامل با ارگان‌های مرتبط با فعالیت‌های بهزیستی موثر است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از مشکات برین، محمد میرزایی، مدیرکل بهزیستی چهارمحال و بختیاری در گفت‌وگو با خبرنگار مشکات برین در خصوص طرح توان بخشی مبتنی بر جامعه با هدف ارائه خدمات توانبخشی به معلولان مناطق روستایی و محروم اظهار کرد: این طرح برای معولانی که به نهادهایی ارایه‌دهنده خدمات، دسترسی ندارند و یا از نظر مالی قادر به پرداخت هزینه‌ها نیستند، اجرا می‌شود.

وی افزود: این طرح فرآیندی برای توسعه خدمات توان‌بخشی در سطح محلی و برابرسازی فرصت‌ها و افزایش حضور افراد دارای ناتوانی در جامعه است که از طریق مشارکت افراد، خانواده‌های آنان، جامعه محلی، نظام بهداشتی – درمانی، آموزشی، حرفه‌ای، خدمات اجتماعی و بهزیستی اجرا می‌شود

معلولین
 

میرزایی، پیشگیری ازمعلولیت را از اهداف اصلی در اجرای این طرح دانست و تصریح کرد: تشویق معلولان به حضور در جامعه و تقویت روحیه کار و اشتغال پایدار باید در دستور کار تسهیل‌گران و کارشناسان CBR قرار گیرد و در این راستا تعامل با شهرداری‌ها، دهیاری‌ها و ارگان‌های مرتبط با فعالیت‌های بهزیستی موثر است.

وی گفت: این طرح تمامی مددجویان زیرپوشش بهزیستی استان در روستاهای چهارمحال و بختیاری را مورد حمایت قرار داده است.

میرزایی با اشاره به اینکه تاکنون ۳۲ هزار معلول در استان شناسایی شده که از این تعداد ۲۵ هزار و ۱۱۳ نفر از خدمات بهزیستی بهره‌مند و مابقی پشت نوبت هستند بیان داشت:تاکنون یک هزار و ۴۰۰ معلول در چهارمحال و بختیاری کارت هوشمند دریافت کردند.

وی از طرح غربال‌گری PKU  در این استان خبر داد و گفت: این طرح با همکاری دانشگاه علوم پزشکی استان از یکسال گذشته در بیمارستان هاجر شهرکرد اجرا شده است.

مدیر کل بهزیستی چهار محتال و بختیاری گفت: این طرح به منظور شناسایی بیماری و ناهنجاری‌های ارثی در نوزادان تازه تولد شده اجرا می‌شود که از عقب‌ماندگی ذهنی کودکان جلوگیری کند.


دفعات بازدید : 1804