بندپی خبر داد: عزم جدی بهزیستی برای تشخیص اختلالات ژنتیکی

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به انجام خدمات غربالگری شنوایی‌سنجی و بینایی‌سنجی توسط سازمان بهزیستی به منظور پیشگیری از معلولیت‌ها گفت: قصد داریم به صورت جدی به معقوله تشخیص اختلالات ژنتیکی ورود پیدا کنیم تا شاهد کاهش آمار تولد کودکان معلول باشیم.

به گزارش خبرنگار «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، انوشیروان محسنی‌بندپی در مراسم افتتاح مرکز حمایت از معلولین ضایعه نخاعی شهید جلائی پور در منطقه مولوی تهران با بیان اینکه این مرکز اکنون ۳۲۰ معلول ضایعه نخاعی را پذیرش کرده است تا علاوه بر توانبخشی، به کمک مشاوران به ارتقای روحیه آنها کمک کند گفت: این مرکز از پرسنل مجرب، تجهیزات و امکانات خوبی برخوردار است

.

وی افزود: سازمان بهزیستی سه استراتژی را دنبال می‌کند که نخستین آن پیشگیری و کاهش شیوع آسیبهای اجتماعی و معلولیت‌هاست، البته بروز برخی معلولیت‌ها اجتناب ناپذیر است و در این موارد تلاش می‌کنیم تا با بهره‌گیری از روش‌های تخصصی معلولیت را کنترل کرده و کمک کنیم تا تبعات روحی ناشی از آن چون افسردگی و گوشه گیری به حداقل برسد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور به ارائه خدمات غربالگری شنوایی سنجی و بینایی سنجی اشاره و عنوان کرد: قصد داریم تا به طور جدی به مقوله تشخیص اختلافات ژنتیکی ورود کنیم.

بندپی افزود: دومین استراتژی ما استانداردسازی خدمات و سومین استراتژی ورود مردم به عرصه اجتماعی است. قطعا ورود موثر مردم و سازمان‌های مردم نهاد به این حوزه می تواند منشا برکات بسیاری باشد.

توسعه مراکز تخصصی ضایعه نخاعی در سراسر کشور

به گزارش ایسنا، وی در حاشیه این مراسم نیز با بیان اینکه درصدد توسعه مراکز تخصصی ضایعه نخاعی در سراسر کشور هستیم، گفت: در تهران دو مرکز مشابه دیگر وجود دارد که مشغول ارائه خدمت به معلولان است. مدیریت مرکز جلائی پور خصوصیت و بخش عمده‌ای از اداره‌کنندگان آن از معلولان هستند اما زمین و ساختمان آن توسط بهزیستی تامین شده است. امیدواریم بتوانیم صدور مجوز نگهداری و ارتقای خدمات تخصصی را تسریع کنیم.


به گزارش ایسنا، حسین نحوی‌نژاد، معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی نیز در این مراسم با بیان اینکه ممکن است در ارائه خدمات به افراد معلول با کاستی‌هایی مواجه باشیم، گفت: واقف به این امر هستیم که مناسب‌سازی معابر، ارتقای معیشت معلولان و بهبود شرایط زندگی آنها باید انجام شود و وضعیت فعلی شایسته این گروه نیست و به علت کمبودها و نارسایی‌های موجود، از معلولان عذرخواهی می‌کنیم، ولی به آینده امیدوار هستیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر لایحه جامع حمایت از حقوق معلولان در هیات دولت مطرح است و از شخص رییس جمهور تا رییس سازمان بهزیستی برای به سامان رسیدن این لایحه تاکید بسیاری دارد و دکتر روحانی پافشاری می‌کند تا این لایحه زودتر به مجلس ارائه شود. بناست هفته آینده چند روزی با اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس جلساتی داشته باشیم تا لایحه به طور دقیق بررسی شود.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی به پتانسیل خوب گروه‌های غیردولتی اشاره و عنوان کرد: NGOهای ما وضعیت خوبی دارند و تلاش آنها برای ما دلگرم کننده است. به دنبال این هستیم که مراکز تخصصی ارائه خدمات معلولان را گسترش دهیم. پیش از این مراکز توانبخشی داشتیم اما مرکز ویژه معلولان ضایعات نخاعی بسیار اندک بود. هدف ما این است که حداقل وابستگی را برای معلولان ایجاد کنیم تا بتوانند با توانایی‌های خود به انجام امور اجتماعی و شخصی بپردازند. لازم است توان‌پزشکی و حمایت‌های اجتماعی از معلولان در صدر توجه باشد.


دفعات بازدید : 1774