37 درصد مراجعین به انجمن از رفتار های پرخطر و ابتلا به HIV نگرانند

خسرو منصوریان در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه علوم پزشکی تهران، با اشاره به اینکه 27 هزار و هشتصد نفر هم اکنون مبتلا به ویروس  HIV هستند که حدود 60 درصد از آن ها مردهای 25 تا 34 سال تشکیل می دهند، گفت: هدف از تشکیل انجمن «احیا ارزش ها »آگاهی رسانی، پیشگیری، ارایه خدمات مشاوره و مددکاری به اقشار آسیب پذیر و حمایت از نهاد خانواده است.

وی گفت: در حال حاضر طبق بر آوردها وزارت بهداشت حدود 60 هزار نفر در جامعه ما بصورت بالقوه مبتلا به ویروس ایدز هستند که نه خودشان و نه سیستم بهداشتی کشور از بیماری شان مطلع نیستند. زیرا افراد به دلیل ترس از طرد شدن و عواقب اجتماعی ابتلا به بیماری خود را انکار می کنند و برای آزمایش داوطلبانه اچ ای ایدز که یکی از مهمترین پایه های پیشگیری از بیماری و جلو گیری از گسترش آن در جامعه است اقدام نمی کنند.

منصوریان در ادامه با بیان اینکه 73 درصد از مراجعین به خط HOT LINE زنان هستند، تصریح کرد: کاهش آسیب اجتماعی از طریق آگاهی رسانی به خانواده، حساس سازی جامعه و جلب مشارکت مسئولین به منظور برجسته نمودن نقش ارکان مختلف اجتماعی در هنجار سازی و بهبود روش های اتخاذ شده با احترام به کرامت انسانی و حیطه خصوصی افراد از روش های مهم پیشگیری از HIV است.

این مسئول فعال حوزه آسیب های اجتماعی، با اشاره به اینکه پدیده ایدز یکی از مهم ترین چالش های هزاره سوم است، یادآور شد: باید همه بر این باور باشیم که کودکان یتیم حاصل از ایدز همچون دیگر کودکان نیازمند برخورداری از مواهب یک زندگی طبیعی هستند و حمایت و یاری آنان برای ایجاد فرصت های یکسان با دیگر کودکان الزامی است. زیرا این کودکان از نظر روحی و روانی بسیار مضطرب هستند. کمتر به آموزش و تحصیل دسترسی دارند، عموما از مراقبت های بهداشتی اولیه محرومند از این رو صدای آنان کمتر به گوش می رسد.

منصوریان با بیان اینکه 40 درصد مبتلایان موجود را کودکان خیابانی شامل می شوند با استناد به گفته رییس مرکز تحقیقات ایدز در ایران یاد آور شد: بیشتر آنها از طریق تجاوز به ایدز مبتلا شده اند و بیشترین میزان شیوع در کودکان کار و خیابان بین 10 تا 18 سال  هستند، زندگی بسیار سختی را در پیش دارند چرا که آن ها با مصرف دارو تا آخر عمر تبعات ناشی از عفونت های سخت و طاقت فرسا، درد یتیمی حاصل از فوت والدین مبتلا و تنهایی را متحمل می شوند.

وی در پایان با بیان این مطلب که بسیاری از کشور ها سیر روند ابتلا را با اطلاع رسانی صحیح به صفر رسانده اند، تاکید کرد: خویشتن داری، وفا داری و پایبند بودن به خانواده، اجتناب استفاده از سرنگ مشترک در تزریق مواد از الفبای پیشگیری از ویروس HIV است.

لینک خبر

 


دفعات بازدید : 1885