کنفرانس بین المللی جهان علیه خشونت و افراطی گری

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، نخستین کنفرانس بین‌المللی جهان علیه خشونت و افراطی‌گری از امروز سه‌ شنبه به مدت 2 روز در تهران آغاز به کار کرد.
قرار است در مراسم افتتاحیه این کنفرانس 2 روزه حسن روحانی رئیس جمهور به ایراد سخنرانی بپردازد.
محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان در مراسم آغازین این کنفرانس گفت: امیدواریم این کنفرانس حرکتی موثر و مفید برای رسیدن به هدف اعلام شده از سوی رئیس جمهور در مجمع عمومی که مورد تایید جامعه جهانی قرار گرفت، باشد.
در این مراسم معاونان وزیر خارجه، ناطق نوری، صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و سفرای خارجی مقیم تهران حضور دارند.
همچنین قرار است در نشست عمومی این کنفرانس آصف علی زرداری رئیس جمهور سابق پاکستان، شل ماگنه بوندویک نخست وزیر سابق نروژ، محمد محقق معاون رئیس امور اجرایی افغانستان، دومینیک دوویلپن نخست وزیر سابق فرانسه به ایراد سخنرانی بپردازند.
وزرای خارجه عراق،‌ سوریه، نیکاراگوئه، معاون رئیس اجرایی دولت افغانستان، آصف علی زرداری رئیس جمهور سابق پاکستان و برخی مقامات سابق و صاحبنظران از جمله مهمانان شرکت کننده در این کنفرانس 2 روزه هستند.
این کنفرانس در پی پیشنهاد حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در مجمع عمومی سازمان ملل متحد مبنی در تهران برگزار می‌شود.
رئیس جمهور کشورمان در شصت و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک در سال 1392 در سخنرانی خود ایده‌ «جهان علیه خشونت و افراطی‌گری» WAVE را مطرح کرد که با استقبال جامعه بین‌المللی روبرو شد و در پی استقبال به عمل آمده مجمع عمومی قطعنامه‌ای را صادر کرد و از دبیرکل سازمان ملل خواسته شود تا تمامی توان خود را برای اعتلا و ترویج آن به کار برده وگزارش اقدامات را در سال 2015 به مجمع عمومی گزارش دهد.

تحول مفهومی خشونت، ریشه‌های فکری افراطی‌گری؛ نقش دین در نفی خشونت و افراطی‌گری؛ سازمان‌های بین‌المللی و خشونت و افراطی‌گری؛ خشونت و افراطی‌گری در خاورمیانه و جهان اسلام؛ گفت‌وگوی تمدن‌ها و نقش آن در گسترش جهان ضد خشونت؛ خشونت، تروریسم و امنیت جهانی؛ همکاری‌های منطقه‌ای و توسعه صلح؛ فقر، خشونت و افراطی‌گری و جایگاه آموزش، هنر و ادبیات در ترویج صلح و نفی خشونت از جمله موضوعات مورد بحث در این کنفرانس دو روزه است.
خسرو منصوریان عضو هیات امناء و موسس انجمن احیاء ارزش ها و توانیاب به نمایندگی این دو انجمن در نخستین کنفرانس بین المللی جهان علیه خشونت و افراطی گری در محل سالن اجلاس سران در تاریخ 18 آذر ماه 93 حضور یافتند و نقطه نظرات خود را در این خصوص به مقامات این کنفرانس اعلام نمودند.


 


دفعات بازدید : 1952