لکنت زبان را تا چه حد می شناسید؟

لکنت عبارت است از: صحبت کردن با مکث متناوب و تکرار کردن
یا کشیده ادا کردن صداها ( (American heritage dictionary.
این حقیقت دارد که اکثر مردم فقط و فقط بخش قابل روایت لکنت را می بیند که شامل کشیده گویی، تکرارها، مکث ها و... می باشد اما آیا لکنت همین چند موارد است ؟
برای فرد لکنتی در واقع لکنت بیش از تکرار صدا هاست.
کسی که دچار لکنت می شود احساساتی از جمله حقارت، ناکامی، عزت نفس پایین ،احساس گناه و ... را تجربه خواهد کرد.
گاهی به جای درخواست پیراشکی از فروشنده، کیک می خرد! چرا؟ چون بارها روی این کلمه دچار لکنت شده است و تجربه ناخوشایندی دارد.
شاید گاهی به جای یک پیراشکی دو پیراشکی را بخرد! چون بیان واژه دو از یک راحت تر است!!
لکنت یعنی با وجود اینکه علاقه زیادی به شغل خاصی دارید ولی نمی توانید وارد آن شغل شوید چون لکنت دارید.
تا به حال واژه ی کوه یخ را شنیده اید و حتما می دانید کوه یخ قسمت اندکی بیرون و قسمتی از آن زیر آب می باشد.
شما قسمت شناور این کوه را که شامل تکرارها و مکث ها می باشد را می بینید. ولی آنچه پشت پرده هاست شامل:
  1. سفت کردن عضلات
  2. استفاده از پر کننده ها
  3. عواطف، احساسات و ادراک منفی
  4. ترس از موقعیت های گفتاری
  5. کناره گیری
  6. شگرد های اجتناب
  7. پرهیز از ارتباط چشمی
  8. با صدای آهسته صحبت کردن
  9. تمایل به بی حرکتی
می باشد.

لکنت زبان در کودکی درمان دارد اما در بزرگسالی به جای درمان باید از شگردهای کنترل لکنت استفاده کرد.
در دوران کودکی اینجانب به شخصه به عنوان یک آسیب شناس گفتار و زبان از برنامه لیدکامب استفاده می نمایم، شاید اکثر درمانگران، در استفاده از این برنامه درمانی اجتناب کنند ولی نتایج حاصله از این برنامه که شاهد آن بوده ایم نشان دهنده ی کارآمد بودن این روند درمانی است. در برنامه لیدکامب درمانگر سر نخ عملی را به والدین می دهد و برنامه درمانی به عهده ی والدین گذاشته خواهد شد.                                

انجام درمان در محیط روزمره کودک و نقش درمانگر، آموزش والدین جهت اجرای درمان است.
از آنجا که کودک در موقعیت های گفتاری روزمره دچار لکنت خواهد شد درمان نیز متعاقبا در همان موقعیت ها دنبال میشود. بدین ترتیب مشکل تصمیم گیری در این برنامه مطرح نخواهد شد.

عامل درمان در برنامه لیدکامب بازخورد های کلامی والدین به گفتار دارای لکنت ((stuttered speech و گفتار بدون لکنت کودک در زندگی روزمره است.

زمانی که کودک لکنت می کند والدین عباراتی را بیان می کنند که این عبارات، باز خوردهای کلامی والدین نامیده می شود که شامل آگاهی سازی acknowledgment)) جهت پاسخ ،حسن پاسخ و درخواست خود اصلاحی (self-correction) پاسخ از کودک می باشد.

این برنامه باید تحت برنامه و نظارت کامل متخصص گفتار درمانی که تجربه ای در اجرای این برنامه دارد، باشد و اجرای خود سرانه آن قطعا عواقب جبران ناپذیری خواهد داشت.

امکان دارد کودکی که به راحتی میتوانسته درمان شود بعدها به لکنت مزمن دچار شود و به دلیل سایر احساسات منفی که پیدا خواهد کرد و جهت جبران این مافات، به مسیرهای انحرافی جامعه کشیده شود و تصورش بر این باشد که شاید این راه های بازگشت ناپذیر بتواند گره ای از مشکل وی بگشاید.

لازم به ذکر است، افرادی که دچار لکنت زبان هستند کسانی بوده اند که راه های مختلف داروئی، کلاس های مختلف یوگا و... را امتحان کرده اند ولی باز به لکنت دچار شده اند. تنها راه درمان لکنت مراجعه به کلینیک های گفتار درمانی و انجام تمرینات داده شده توسط متخصصین آسیب شناس گفتار و زبان می باشد. فعالیت های موفق کلینیک های گفتار درمانی شاهدی بر این ادعاست.
 
                                          آسیب شناس گفتار و زبان
                                                 ایوب شنگه